Nerki – filtr naszego ciała
Nerki to narząd stanowiący najistotniejszą częścią układu wydalniczego. Dzięki niezliczonej ilości kłębuszków, widocznych pod mikroskopem, oczyszczają krew i usuwają nadmiar wody. Mimo że są małe ok. 15 dkg każda, pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie. Nie tylko filtrują krew, ale odpowiadają również za utrzymanie stałego, prawidłowego środowiska wewnętrznego – utrzymują równowagę wodno – elektrolitową i kwasowo – zasadową, usuwają produkty przemiany materii, regulują gospodarkę wapniowo – fosforanową i hormonalną.
Zdrowo funkcjonujące nerki oznaczają zdrowe włosy oraz mocne kości, gdyż ich praca wpływa na funkcjonowanie innych narządów oraz na produkcję hormonów. Wszystko, co jest niepotrzebne albo w nadmiarze jest wydalane z organizmu. Dlatego, gdy nerki zaczynają niedomagać, krew nie jest dostatecznie oczyszczana i dociera do innych organów z toksynami oraz odpadami przemiany materii. Wtedy ulega zatruciu cały organizm człowieka. Gdy tak się zaczyna dziać, a nerki nie są już w sanie prawidłowo funkcjonować, niezbędne jest podjęcie leczenia. Diagnozowaniem i leczeniem chorób nerek zajmuje się lekarz urolog.
Najbardziej na uszkodzenia nerek narażone są osoby, które już na coś chorują, głównie na choroby zwane cywilizacyjnymi: cukrzycę, miażdżycę, otyłość czy nadciśnienie tętnicze.
Najczęstsze schorzenia nerek to:
- zakażenia nerek i dróg moczowych – przebiega pod postacią odmiedniczkowego zapalenia nerek i zapalenia pęcherza moczowego.
- zapalenie kłębuszków nerkowych – charakteryzuje ostry lub przewlekły stan zapalny drobnych naczyń krwionośnych kłębuszków.
- nerczyca – spowodowana jest nadmiernym przepuszczaniem białka przez ściany naczyń krwionośnych kłębuszków, co powoduje utratę białek krwi do moczu.
- nefropatia cukrzycowa – polega na uszkodzeniu nerek oraz postępującej niewydolności w przebiegu wiele lat trwającej cukrzycy insulino zależnej. To schorzenie występuje u osób, które od lat chorują na cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze.
- kamica nerkowa – z kolei może przyczyniać się do niedrożności układu moczowego wywołanej najczęściej obecnością kamienia w miedniczce, moczowodzie lub pęcherzu moczowym.
- torbielowatość nerek – zaliczana do wad rozwojowych nerek, polega na występowaniu w nerkach cystowatych tworów, które z biegiem czasu doprowadzają do ciężkiego uszkodzenia miąższu nerki, zakażenia, nadciśnienia i niewydolności. Wadami rozwojowe nerek i układu moczowego polegają na nieprawidłowej budowie lub braku nerki, wstecznym odpływie moczu z pęcherza moczowego do moczowodów, nieprawidłowej budowie pęcherza moczowego, zwężeniu na różnych poziomach układu moczowego. Następstwem zastoju moczu bywa często wodonercze.
- nowotwory nerek – przebiegają skrycie i bezobjawowo. Ich pierwszym objawem jest najczęściej krwiomocz. Rozpoznane późno – źle rokują.
- niewydolność nerek – jest to utrata zdolności do oczyszczania organizmu z toksycznych produktów przemiany materii, wydalania wody oraz kontroli równowagi wewnątrzustrojowej. Żeby przeciwdziałać powstawaniu chorób układu moczowego niezmiernie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej oraz stosować prawidłową dietę.