ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Choroby prostaty i ich leczenie

Choroby prostaty i ich leczenie

Choroby prostaty mogą dotykać mężczyzn w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczą starszych, powyżej 40 roku życia. Dlatego wraz z wiekiem konieczna jest regularna kontrola gruczołu krokowego.

Najczęstszym schorzeniem prostaty jest jej łagodny rozrost. Powiększająca się prostata może powodować zwężenie cewki moczowej i wywoływać trudności z oddawaniem moczu. Z kolei zastój moczu może powodować choroby nerek i pęcherza moczowego. Dlatego tak ważne jest badanie prostaty i reagowanie na objawy alarmowe. Co może zaniepokoić? Uczucie zalegania moczu, wykapywanie lub nietrzymanie moczu, częstomocz, a także oddawanie moczu w nocy. Leczenie przerostu prostaty opiera się na metodach chirurgicznych, polegających na wycięciu części lub całego gruczołu.

Innym problemem dotyczącym prostaty jest rak, który należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Może on dawać objawy dopiero w zaawansowanym stadium choroby, a nawet w przypadku przerzutów do innych narządów. Do jego rozpoznania wykorzystuje się marker PSA, badanie per rectum, wynik biopsji, a także wywiad. Rak prostaty może występować rodzinnie. Leczenie raka gruczołu krokowego oparte jest na metodach chirurgicznych, radioterapii, chemioterapii oraz terapii hormonalnej.

Related Tags